سرزمین اصلی اسپانیا از جنوب و شرق با دریای مدیترانه و جبل الطارق، از شمال و شمال شرق با فرانسه ،آندورا و خلیج بیسکای و از غرب و شمال غرب با پرتغال و اقیانوس اطلس هم‌مرز است. مرز اسپانیا با پرتغال (به طول ۱۲۱۴ کیلومتر) طولانی‌ترین مرز یکپارچه در اتحادیه اروپا اس کشو اسپانیا یکی از پربازدیدترین مقاصد گردشگری در اروپا است ، اسپانیا کشور متنوعی است که شبه جزیره ایبرینرا با پرتغال در قسمت غربی دریای مدیترانه به اشتراک می گذارد. این کشور سومین کشور از لحاظ تعداد مکانهای ثبت شده در میراث جهانی یونسکو، پس از ایتالیا و چین است

کشور اسپانیا به دلیل مردم خونگرم ، سبک زندگی آرام ، غذاهای لذیذ ، شبهای زنده و زندگی پر جنب جوش مردم، فرهنگ عامیانه و جشنها و کارنوالهای مختلفی که در آن برگزار می شود یکی از کشورهای عجیب غریب در اروپا و حتی دنیا محسوب می شود.

بر اساس ویژگی‌های جغرافیایی کشور اسپانیا  سه اقلیم و با آب و هوای متفاوت در این کشور وجود دارد .

کشور اسپانیا ۲۹ امین کشور پرجمعیت جهان است که شهر مادرید با بیش از ۳ میلیون نفر جمعیت به عنوان پایتخت و یکی از شهرهای اصلی اسپانیا شناخته شده است.

ازجمله شهرهای اصلی اسپانیا  عبارت‌اند از مادرید، بارسلونا، والنسیا، سویا (سویل)، ساراگوسا، مالاگا، مورسیا، پالما دِ مایورکا، جزایر قناری، بیلبائو.شهر مادرید پایتخت کشور اسپانیا که از لحاظ موقعیت مکانی هم در مرکز این کشور واقع شده است .

مادرید پس از شهر های لندن و برلین ، سومین شهر بزرگ در اتحادیه اروپا می باشد و همچنین جزو سه کلان شهر بزرگ اتحادیه اروپا است .

سویل مشهورترین شهر اسپانیا در مبارزات گاوبازی است . ماسترانزا بزرگترین  و قدیمیترین میدان گاو بازی اسپانیاست که در شهر سویل واقع شده است .

 

اقتصاد

سیزدهمین قدرت اقتصاد جهانی بر اساس حجم تولید ناخالص داخلی را در کارنامهٔ خود دارد،این کشور در سال ۲۰۱۳، در رتبهٔ چهاردهم بزرگترین اقتصادهای جهان قرار گرفته‌بود.

اقتصاد سرمایه‌داریِ مختلط اسپانیا سیزدهمین اقتصاد بزرگ جهان، پنجمین اقتصاد بزرگ اتحادیه اروپا و چهارمین اقتصاد بزرگ منطقه یورو می‌باشد.

گردشگری

در طول چهار دهه گذشته صنعت گردشگری اسپانیا بسیار پیشرفت کرده‌است به طوری که به دومین صنعت گردشگری بزرگ دنیا بدل شده‌است و در سال ۲۰۰۶ ارزش آن حدود ۴۰ میلیارد یورو برابر با ۵٪ تولید ناخالص داخلی کشور بوده‌است. امروزه اقلیم، آثار تاریخی و فرهنگی، موقعیت جغرافیایی و امکانات رفاهی اسپانیا باعث شده تا گردشگری به یکی از صنایع اصلی و همچنین منبع درآمد و اشتغال ثابت برای این کشور بدل شود

جاذبه های گردشگری اسپانیا

(Palacio Real)قصر سلطنتی

قصر سلطنتی مادرید،محل اقامت رسمی پادشاه اسپانیا است،همچنین محلی برای جشن ها و مراسم دولتی نیز هست.قصر سلطنتی بین سال های 1738 تا 1755 سخته شد و شاه کالوس سوم در سال 1764 در این مکان اقامت گزید.

فرار از گاوهای وحشی

پامپلونا،شهری که هر ساله شاهد برگزاری فستیوال سن فرمین از 6 تا 14 جولای است.مراسم جالب و خطرناکی که در این فستیوال برگزار می شود،فرار کردن از حدود 10-12 گاو وحشی رها شده در خیابان های شهر است

 

 

)La Concha) لاکونچا

لا کونچا یکی از بهترین شهرهای ساحلی،نه تنها در اسپانیا بلکه در اروپاست.گردشگران در این شهر به موج سواری میپردازند و در تفرجگاههای زیبای ساحلی و رستوران های عالی از مناظر زیبای ساحلی لذت میبرند.

(Aqueduct of Segovia) قنات سگویا

قنات سگویا یکی از بهترین آثار تاریخی حفاظت شده به جا مانده از رومی ها در اسپانیا است.این قنات باستانی که از 24000 بلوک عظیم گرانیت ساخته شده، مسافت 16 کیلومتر آب را از رودخانه فریو به سگویا انتفال میدهد.نکته بسیار قابل توجه اینجاست که با وجود این قدمت هنوز هم در قرن بیستم این قنات آب شهر را تهیه میکند.

(Cuenca)کوئنکا

شهر کوئنکا واقع شده بین والنسیا و مادرید،یکی از حیرت آورترین نمونه های شهرهای قرون وسطایی است که در قسمت های تند شیب دار کوه ساخته شده است.بسیاری از خانه ها بر لبه ی صخره ساخته و این امر کوئنکا را به یکی از جالب توجه ترین شهرها در اسپانیا بدل کرده است

 

(Ibiza)ایبیزا

ایبیزا یکی از جزایر واقه در دریای مدیترانه در بین سواحل اسپانیا است.این ساحل یکی از پرطرفدارترین سواحل در کل اروپاست.در طول تابستان،جمعیت جزیره دو برابر میشود،پر از دسته های گردشگرانی که برای خوشگذرانی و کلوب ها و رستوران های ساحلی و زیبا به ایبیزا می آیند.

(Sagrada Familia) ساگرادا فامیلیا

کلیسای ساگرادا فامیلیا،یکی از بزرگترین کلیساهای دوران کاتولیک قرون وسطی در بارسلونا و یکی از پر بازدیدترین جاذبه های گردشگری اسپانیا است. طرح معماری این کلیسا متعلق به معمار کاتالان است که 40 سال بر روی این پروژه که تا زمان مرگش که در سال 1926 بودکار کرد.

مسجد کوردوبا

مسجد کوردوبا،بنایی خیره کننده که برای جنگلی از ستون ها و آرک های درون سالن اصلی اش مشهور است.این بنا ابتدا یک معبد رومی بود و سپس تبدل به کلیسا شد و مسجد شد.

مسجد الحمرا

قسمتی به عنوان دژ و قسمتی به عنوان قصر با باغی زیبا در درون آن،مسجد الحمرا بنایی است که در جنوب اسپانیا وجود دارد.این بنا در قرن 14 ساخته شد.این بنا اکنون یکی از جذاب ترین و پبازدید ترین مکان ها در اسانیا برای گردشگران است.

موزه دپوبو گالکو

این موزه نشان دهنده فرهنگ گالیسیایی، آداب و رسوم سنتی و دریایی اسپانیا است و از سال ۱۹۷۶ شروع به کار کرده است. انواع موسیقی ها، لباس ها، معماری ها، و موارد یافت شده از اکتشافات باستان شناسی در این موزه به چشم می خورد.

شهر تولدو

شهر تولدو، شهری در مرکز اسپانیا، واقع شده روی رودخانه تاقوس، و پایتخت ناحیه کاستیلا-لامانچا است. نماد این شهر، شمشیر تولدو مربوط به قرن یکم میلادی است. این شهر در قله کوه واقع شده است و پایتخت اسپانیا در قرن ۱۶ام بوده است. از آنجا که در این شهر، هر سه قومیت مسیحی، یهودی و مسلمان برای قرن های متمادی زندگی می کردند، می توان این شهر را شهر سه فرهنگی نامید. امروزه این شهر برای مقاصد هنری و معماری بسیار معروف است که بیشتر معماری ها مربوط به دوره امپراطوری رم است و جز جاهای دیدنی اسپانیا می باشد.

سانسباستین

یکی از جذابترین و پرطرفدارترین شهرهای اسپانیا ( جاهای دیدنی اسپانیا )، سن سباستین است که به گوهر ساحلی نیز معروف است.  در این شهر زیبای ساحلی می توانید انواع تفریحات آبی را با لذت فراوان تجربه کنید.

 

این شهر به انواع رستوران ها و غذاهایش نیز معروف است. معماری جذاب و دوست داشتنی پارک ها و میدان های شهر، به تنهایی می تواند پیاده روی شگفت انگیزی در شهر فراهم کند و از طرفی یکی از نشانه های تجاری کشور اسپانیا محسوب می شود.

کلیسای سویل

سانتاکروز باریو به عنوان یکی از مشهورترین مناطق به جا مانده از دوران قرون وسطی، قلعه آلکازار که در میراث هانی یونسکو به ثبت رسیده است، از مهم ترین بخش هایی است که در بازید از سویل، ارزش وقت گذراندن و تجربه کردن دارند و جز جاهای دیدنی اسپانیا است.

بیلبائو

بیلبائوی امروزی شباهت بسیار کمی به دو دهه پیش دارد: یک شهر خاکستری پساصنعتی. همه‌ی این تغییرات با باز شدن موزه‌ی گگنهایم، شاهکارهای معماری فرانک گری که با ورقه‌های موج‌دار تیتانیوم و شکل‌های الهام‌گرفته‌شده از طبیعت مقابل رودخانه صورت گرفته‌اند. فراتر از گگنهایم بیلبائو کلان‌شهری است که در قسمت قدیمی شهر کافه‌های کنار هم زیادی وجود دارد و در فضای سبز بسیار بزرگ آن رستوران‌های خوبی پیدا می‌شود.

سالامانکا

در بسیاری از شهرهای کوچک اسپانیا میدان مرکزی شهر قطب اصلی فعالیت‌ها است. در سالامانکا که یکی دیگر از جاهای دیدنی اسپانیا است و در ایالت کاستیله و لئون قرار دارد نیز وضعیت به همین شکل است و میدان اصلی آن یکی از زیبا‌ترین میدان‌ها در اسپانیا به‌شمار می‌رود. در زیر طاق‌های مربوط به قرن ۱۸ شما می‌توانید کافه‌، بستنی‌فروشی و مغازه‌های خرید سوغاتی پیدا کنید. میدن سالامانکا چند قرن پیش ساخته شده است و شهر به‌خاطر اعتبارش و نیز دانشگاه سلامانکا در سراسر اروپا به‌خوبی شناخته می‌شد. قدیمی‌ترین دانشگاه اسپانیا در سال ۱۱۳۴ ساخته شده است و ۳۰ هزار دانشجو، شهر را همواره زنده نگه میداشتند

مسجد بزرگ قرطبه

سومین بنای بزرگ جهان اسلام محسوب می‌شود . این مسجد برای مدت سه قرن متوالی اهمیت و جایگاه خود را به عنوان یکی از شاهکارهای معماری اسلامی حفظ کرده است و جزو آثار به ثبت رسیده توسط سازمان جهانی یونسکو است.  این مسجد در قسمت جنوب غربى شهر قرطبه اسپانیا و در نزدیکى رود بزرگ الوادى قرار دارد که ۴ کوچه باریک از چهار جهت آن را در برگرفته‌اند. مسجد قرطبه در سال ۹۲ هجری در زمان خلافت بنی‌امیه ساخته شد،‌

کلیسای جامع سانتیاگو د کامپوستلا

محل دفن سنت جیمز بزرگ، یکی از حواریون عیسی مسیح است. بنا به روایات، بقایای پیکر این قدیس در آن زمان به اسپانیا آورده شده و در محلی که امروزه کلیسای جامع شهر سانتیاگو د کمپوستلا در آن قرار دارد، دفن شد.

سواحل کوستا دل سول

با کسب عنوان پر آفتاب ترین مکان در اروپا، جای تجب نیست که مقصد همه کسانی باشد که می خواهند تعطیلات را در کنار آفتاب و شن و ماسه بگذرانند. این منطقه در جنوب اسپانیا قرار دارد. در طول این ساحل آفتابی شهرهای متعدد و جذاب، سواحل گسترده، و مناظر زیبا وجود دارد. این مکان که به سواحل خورشید معروف است، از جمله مکان هایی است که مورد علاقه گردشگران تور اروپا می باشد.

خیابان لارامبلا بارسلونا

قدم زدن در خیابان لارامبلادر یک شب تابستانی، می تواند بسیار رویایی باشد. بلوار پهنی مخصوص پیاده‌ها که پنجره‌ای به سوی زندگی و فرهنگ کاتالان است؛ دو طرفش مراکز فرهنگی، سالن‌های تئاتر و ساختمان‌هایی می‌بینید که معماری‌شان خیره‌کننده است. لارامبلا، خیابانی شلوغ و دیدنی و در مرکز شهر است که پر از دست فروش، نقاش و دکه های سوغاتی و گل فروشی است

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت را پر کنید
این قسمت را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

keyboard_arrow_up